Artykuł sponsorowany

Jak dbać o cegłę klinkierową: porady konserwacji i czyszczenia

Jak dbać o cegłę klinkierową: porady konserwacji i czyszczenia

Cegła klinkierowa to materiał budowlany, który zyskał dużą popularność w Polsce dzięki swoim właściwościom estetycznym i trwałości. Jednak, aby cieszyć się nienagannym wyglądem elewacji z cegły klinkierowej przez wiele lat, warto poznać kilka porad dotyczących jej konserwacji i czyszczenia. W tym artykule przedstawiamy trzy kluczowe aspekty pielęgnacji cegły klinkierowej.

Podstawowe zasady pielęgnacji

Pierwszym krokiem w dbałości o cegłę klinkierową jest regularne sprawdzanie stanu elewacji. Należy zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, takie jak pęknięcia czy odpryski, oraz na obecność zabrudzeń. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, należy je jak najszybciej usunąć. Ponadto, warto przynajmniej raz w roku dokładnie oczyścić powierzchnię cegły za pomocą miękkiej szczotki i wody. Warto również pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu fug, gdyż uszkodzone lub brudne fugi mogą wpłynąć negatywnie na wygląd elewacji.

Usuwanie zabrudzeń

Kolejnym ważnym aspektem pielęgnacji cegły klinkierowej Leopold Engels jest usuwanie zabrudzeń. Do tego celu można użyć specjalnych preparatów czyszczących przeznaczonych do cegły klinkierowej, które są dostępne w sklepach budowlanych. Należy jednak pamiętać, aby stosować się do zaleceń producenta podczas ich użycia. W przypadku silnych zabrudzeń, takich jak graffiti czy osad z dymu, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm czyszczących, które dysponują odpowiednim sprzętem i środkami czyszczącymi. Ważne jest również, aby unikać stosowania środków chemicznych nieprzeznaczonych do cegły klinkierowej, gdyż mogą one uszkodzić jej powierzchnię.

Ochrona przed wilgocią i mrozem

Cegła klinkierowa jest odporna na działanie wilgoci i mrozu, jednak warto zastosować dodatkowe środki ochronne, aby zapewnić jej długotrwałą trwałość. W tym celu można pokryć elewację impregnatem hydrofobizującym, który zabezpieczy ją przed przenikaniem wody. Impregnat ten należy stosować zgodnie z instrukcją producenta i regularnie go odnawiać. Ponadto, warto pamiętać o odpowiedniej wentylacji wnętrza budynku oraz o izolacji termicznej ścian, co pozwoli uniknąć powstawania kondensacji wody na powierzchni cegły. Dzięki tym zabiegom elewacja z cegły klinkierowej będzie prezentować się estetycznie przez wiele lat.