Rubens Barrichello - legenda światowego wyścigowego szaleństwa

Rubens Barrichello - legenda światowego wyścigowego szaleństwa

Rubens Barrichello, urodzony w 1972 roku w São Paulo, to legendarny brazylijski kierowca wyścigowy, który przez lata swojej kariery zdobył serca fanów na całym świecie. Jego niezwykłe umiejętności za kierownicą oraz nieustająca determinacja sprawiły, że stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych zawodników w historii Formuły 1.

Początki kariery Rubensa Barrichello

Kariera Rubensa Barrichello rozpoczęła się w wieku 6 lat, gdy otrzymał od swojego ojca gokart. Już wtedy młody Brazylijczyk wykazał się ogromnym talentem i pasją do sportów motorowych. W wieku 9 lat zdobył swój pierwszy tytuł mistrza Brazylii w kartingu, a w kolejnych latach kontynuował dominację na torach kartingowych.

W 1990 roku Barrichello zadebiutował w europejskich seriach wyścigowych, startując w brytyjskiej Formule Ford. Jego sukcesy w tej serii przyciągnęły uwagę zespołów Formuły 3, gdzie zaczął rywalizować z innymi utalentowanymi kierowcami, takimi jak Mika Häkkinen czy David Coulthard. W 1992 roku Barrichello zdobył tytuł mistrza brytyjskiej Formuły 3, co otworzyło mu drzwi do najbardziej prestiżowej serii wyścigowej - Formuły 1.

Kariera w Formule 1

Debiut w Formule 1 Rubens Barrichello miał w 1993 roku, jeżdżąc dla zespołu Jordan. Już w swoim pierwszym sezonie udowodnił, że ma potencjał, zdobywając punkty i stając się najmłodszym kierowcą, który prowadził wyścig. W kolejnych latach Barrichello przeniósł się do zespołu Stewart Grand Prix, gdzie jego talent został dostrzeżony przez jednego z najbardziej utytułowanych kierowców w historii - Michaela Schumachera.

W 2000 roku Barrichello dołączył do Scuderia Ferrari, gdzie przez sześć sezonów tworzył niezwykle silny duet z Schumacherem. W barwach włoskiego zespołu Brazylijczyk odniósł 9 zwycięstw i 28 razy stawał na podium. Jego najlepsze sezony przypadły na lata 2002 i 2004, gdy dwukrotnie zdobył tytuł wicemistrza świata.

Ostatnie lata kariery

Po odejściu z Ferrari w 2006 roku, Rubens Barrichello kontynuował swoją karierę w Formule 1, jeżdżąc dla takich zespołów jak Honda, Brawn GP i Williams. W 2009 roku, będąc członkiem zespołu Brawn GP, odniósł swoje ostatnie zwycięstwo w Formule 1 podczas Grand Prix Europy. Ostatecznie zakończył swoją przygodę z Formułą 1 w 2012 roku.

Po zakończeniu kariery w Formule 1, Barrichello nie opuścił świata sportów motorowych. Próbował swoich sił w serii IndyCar oraz brazylijskiej Stock Car, gdzie zdobył tytuł mistrza w 2014 roku.

Dziedzictwo Rubensa Barrichello

Rubens Barrichello to bez wątpienia jeden z najbardziej utalentowanych kierowców wyścigowych swojego pokolenia. Jego osiągnięcia na torze są imponujące - 11 zwycięstw, 68 miejsc na podium i 14 pole position. Jednak to nie tylko wyniki sportowe przyczyniły się do jego legendy. Barrichello był również znany ze swojej sympatycznej i skromnej osobowości, która przyciągała sympatię fanów na całym świecie. Jego wkład w rozwój Formuły 1 oraz sportów motorowych pozostanie niezapomniany.