Artykuł sponsorowany

Na czym polega złomowanie pojazdów?

Na czym polega złomowanie pojazdów?

Złomowanie pojazdów to coraz bardziej popularna metoda pozbywania się starych, niesprawnych lub uszkodzonych samochodów. W artykule przedstawimy, na czym dokładnie polega ten proces oraz jakie korzyści wynikają z jego przeprowadzenia.

Etapy złomowania pojazdów

Pierwszym etapem złomowania pojazdów w Mroczy jest ich przyjęcie na specjalistyczny punkt złomowania. Właściciel samochodu musi dostarczyć go na własną rękę lub skorzystać z usług firmy transportowej. Następnie, pracownicy punktu złomowania dokonują wstępnej oceny stanu technicznego pojazdu oraz sprawdzają jego dokumentację. W przypadku braku jakichkolwiek przeciwwskazań, właściciel otrzymuje tzw. umowę o złomowanie pojazdu. Drugim etapem jest demontaż części samochodowych. Pracownicy punktu złomowania rozpoczynają od zdjęcia kół, akumulatora oraz płynów eksploatacyjnych. Następnie, usuwane są wszelkie elementy zawierające substancje niebezpieczne dla środowiska, takie jak poduszki powietrzne czy układ klimatyzacji. Kolejnym etapem jest segregacja materiałów. Po zdjęciu wszystkich niebezpiecznych elementów, samochód zostaje rozebrany na części pierwsze.

Utylizacja materiałów

Po zakończeniu procesu segregacji, materiały zostają przekazane do recyklingu. Stal i aluminium trafiają do hut, gdzie są przetapiane na nowe wyroby. Plastik jest przetwarzany na granulat, który może być wykorzystany w produkcji różnych przedmiotów. Szkło natomiast jest przetapiane na nowe szyby lub butelki. Złomowanie pojazdów wpisuje się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym, gdzie surowce są wielokrotnie wykorzystywane. Dzięki temu, ograniczamy zużycie naturalnych zasobów oraz ilość odpadów trafiających na składowiska. Ponadto, utylizacja pojazdów pozwala na uniknięcie emisji szkodliwych substancji do środowiska, takich jak metale ciężkie czy oleje silnikowe.

Korzyści dla właściciela pojazdu

Decydując się na złomowanie samochodu, właściciel pozbywa się problemu związanego z utrzymaniem niesprawnego pojazdu oraz unika ewentualnych kar za jego porzucenie. W niektórych przypadkach można uzyskać zwrot części opłaty za ubezpieczenie OC lub nawet premię za przekazanie pojazdu do recyklingu. Ważnym elementem procesu złomowania samochodów jest dopełnienie wszelkich formalności prawnych. Właściciel musi zgłosić złomowanie pojazdu do odpowiedniego urzędu oraz złożyć wniosek o wyrejestrowanie samochodu. Dopiero po spełnieniu tych wymagań, pojazd zostaje oficjalnie uznany za zezłomowany i nie podlega już żadnym opłatom czy obowiązkom związanym z jego posiadaniem.