Artykuł sponsorowany

Jakie są różnice między tarczami diamentowymi sinterowanymi a galwanizowanymi?

Jakie są różnice między tarczami diamentowymi sinterowanymi a galwanizowanymi?

Tarcze diamentowe to narzędzia ściernice wykorzystywane w przemyśle budowlanym, kamieniarskim, czy drogowym. Dzięki swojej wytrzymałości i trwałości, są one niezastąpione w procesie cięcia i szlifowania materiałów takich jak beton, kamień naturalny czy ceramika. Wśród tarcz diamentowych wyróżniamy dwa główne rodzaje - sinterowane i galwanizowane. W artykule przedstawiamy różnice między tymi dwoma technologiami oraz ich zastosowania.

Proces produkcji tarcz sinterowanych

Tarcze diamentowe sinterowane są produkowane przez łączenie ziaren diamentu z metalowym spoiwem pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia. Proces ten nazywany jest sintracją, stąd nazwa tarcz sinterowanych. W wyniku tego procesu powstaje trwałe i wytrzymałe narzędzie, które może być stosowane do cięcia różnych materiałów. Tarcze sinterowane są najczęściej stosowane w profesjonalnych zastosowaniach, gdyż cechują się długą żywotnością oraz dobrą jakością cięcia.

Zalety tarcz galwanizowanych

Tarcze diamentowe galwanizowane charakteryzują się innym procesem produkcji niż tarcze sinterowane. W przypadku tarcz galwanizowanych, ziarna diamentu są osadzone na powierzchni metalowej za pomocą procesu elektrochemicznego, który polega na przepływie prądu elektrycznego przez roztwór soli metalicznych. Dzięki temu, ziarna diamentu są równomiernie rozłożone na powierzchni tarczy, co przekłada się na precyzyjne i równomierne cięcie materiałów. Tarcze galwanizowane są często stosowane w zastosowaniach wymagających precyzji.

Różnice między tarczami sinterowanymi a galwanizowanymi

Główna różnica między tarczami diamentowymi z Wrocławia sinterowanymi a galwanizowanymi dotyczy sposobu osadzenia ziaren diamentu na powierzchni narzędzia. W przypadku tarcz sinterowanych, ziarna diamentu są łączone z metalowym spoiwem pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia, co przekłada się na większą wytrzymałość i trwałość narzędzia. Natomiast w przypadku tarcz galwanizowanych, ziarna diamentu są osadzone na powierzchni metalowej za pomocą procesu elektrochemicznego, co pozwala na równomierne rozłożenie ziaren na powierzchni tarczy oraz precyzyjne cięcie materiałów.

Wybór odpowiedniej tarczy diamentowej

Wybór odpowiedniej tarczy diamentowej zależy od rodzaju materiału, który ma być cięty oraz od wymagań dotyczących jakości i precyzji cięcia. Tarcze sinterowane są zwykle polecane dla profesjonalistów, którzy potrzebują narzędzi o długiej żywotności i wysokiej wydajności. Z kolei tarcze galwanizowane są idealne dla osób, które potrzebują precyzyjnego cięcia materiałów delikatnych, takich jak płytki ceramiczne czy szkło.